Od ziarnka do filiżanki kawy. Wiedza, doświadczenie i precyzja

Swoim wyglądem przypomina owoc jagody, a jej wnętrze skrywa ziarno, z którego powstaje napój znany na całym świecie. Jednak zanim trafi do naszej filiżanki, przebędzie długą podróż podzieloną na kilka etapów. Od każdego z nich zależy jaką jakością, wyrazistością, aromatem i smakiem kawy będziemy mogli raczyć się każdego dnia.
Po dwóch - trzech latach, w zależności od gatunku, na gałęziach krzewów zaczynają pojawić się owoce - tzw. wiśnie kawy Po dwóch - trzech latach, w zależności od gatunku, na gałęziach krzewów zaczynają pojawić się owoce - tzw. wiśnie kawy haak78 / shutterstock

Rośnie dwa - trzy lata

Uprawiana jest w tak zwanym "pasie kawowym" w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Ameryki Południowej i Azji, w takich krajach jak m.in. Indie, Kolumbia, Papua-Nowa Gwinea czy Meksyk, a najlepsza pochodzi z plantacji górskich, w których panuje odpowiedni mikroklimat i obfite deszcze.

Zanim jednak to wiecznie zielone drzewko trafi na plantację, początki swojego życia spędza w szkółce, w której temperatura wynosi ok. 24 st. C., a podłoże jest wilgotne i zacienione. Po kilku miesiącach trafia na plantację i po dwóch-trzech latach, w zależności od gatunku, na gałęziach krzewów zaczynają pojawić się owoce - tzw. wiśnie kawy. Nazwa wzięła się od głębokiego, czerwonego koloru, który osiąga owoc, sygnalizując w ten sposób, że jest dojrzały i można go zbierać. Bo kawa jest wymagająca i choć na niektórych plantacjach używane są mechaniczne kombajny do obdzierania drzew z wiśni kawowca, to najczęściej zbierana jest ręcznie. Wymaga to ogromnej uważności i ciężkiej pracy, bo przecież kawowiec często rośnie w trudnych warunkach.
Zbieracze przez cały dzień przeczesują plantacje kawy, zbierając dojrzałe wiśnie, a te jeszcze zielone pozostawiając na kolejne tygodnie. Dla niektórych to jedyna praca, jaką wykonują przez cały rok.

Kolejnym etapem produkcji kawy jest oddzielenie ziarna od owocowych skórek Kolejnym etapem produkcji kawy jest oddzielenie ziarna od owocowych skórek haak78 / shutterstock

W kąpieli lub na sucho

Kolejnym etapem produkcji kawy jest oddzielenie ziarna od owocowych skórek. W zależności od wybranej metody, kawa będzie bardziej lub mniej owocowa w smaku. Jedną z metod jest obróbka mokra. Polega ona na tym, że maszyna mechanicznie usuwa skórkę i miąższ i zanurza pestki kawowca w wielkich zbiornikach wody na dwa - trzy dni. Po czym ziarna kawy są myte i pozostawione do wyschnięcia na dwa - trzy tygodnie. Ponieważ skórka oraz miąższ oddzielana jest od ziarna na początku całego procesu, kawa zyskuje bardziej intensywną kwasowość.

Owocowe nuty kawy producenci zyskują podczas obróbki suchej. Często metoda ta stosowana jest w tych krajach, w których występuje deficyt wody. Owoce suszone są w całości na słońcu do momentu aż miąższ wyschnie i odpada od ziaren kawowca. Kolejnym etapem jest wyczyszczenie ziaren z miąższu i skórki, po czym ziarna znowu pozostawia się do wyschnięcia. Dzięki temu właśnie kawa zyskuje owocowy smak.

Kawa przed wypaleniem Kawa przed wypaleniem Viktoria Gavrilina / shutterstock

Brązowieje i zyskuje aromat

Gdy ziarna kawy już urosły, zostały zebrane i poddane obróbce, czas na kolejny krok - palenie ziaren. To podczas tego etapu zielone ziarenka przekształcają się w aromatyczną, brązową kawę, którą tak dobrze znamy. Podstawą w procesie palenia ziaren kawy jest umiejętność uzyskania odpowiedniej temperatury, przy użyciu odpowiedniej ilości powietrza, tak aby uzyskać najlepsze walory smakowe. Większość urządzeń do palenia kawy utrzymuje temperaturę 288 stopni Celsjusza. Ziarna są w nieustannym ruchu przez cały czas trwania procesu. Powoduje to, że nie ulegają spaleniu. Gdy temperatura wewnątrz osiąga 205 stopni Celsjusza, ziarna stają się brązowe i zaczyna pojawiać się caffeol. To pachnący olejek, który znajduje się wewnątrz ziarenka. Proces ten nazwany pyrolysis jest najważniejszym momentem podczas tego etapu. Podczas niego pojawia się smak i aromat kawy, którą pijemy. Następnie po paleniu ziarna poddawane są natychmiastowemu schłodzeniu - powietrzem lub wodą. Palenie zazwyczaj odbywa się w krajach importujących, bo ważne jest, by świeżo palone ziarna jak najszybciej dotarły do konsumentów.

W kawiarce najlepiej sprawdzi się średniozmielona, a do kawy parzonej po turecku czy w ekspresie ciśnieniowym drobnomielona W kawiarce najlepiej sprawdzi się średniozmielona, a do kawy parzonej po turecku czy w ekspresie ciśnieniowym drobnomielona YARUNIV Studio / shutterstock

Grubość zmielenia ma znaczenie

Kolejnym krokiem jest mielenie kawy. To równie ważny etap, ponieważ różne sposoby mielenia stosuje się do różnego rodzaju parzenia kawy. Jeśli chcemy zaparzyć kawę we francuskiej prasce lub ekspresie przelewowym najlepsza będzie kawa gruboziarnista. W kawiarce najlepiej sprawdzi się średniozmielona, a do kawy parzonej po turecku czy w ekspresie ciśnieniowym drobnomielona.

Podczas parzenia wydobywasz z kawy setki aromatów, słodkości, nuty smakowe czy kwasowość Podczas parzenia wydobywasz z kawy setki aromatów, słodkości, nuty smakowe czy kwasowość OlegKovalevichh / shutterstock

Parzenie kawy

Ten etap zależy już od ciebie. Jakiego rodzaju akcesorium wybierzesz, jaki sposób parzenia, jakie przyprawy dodasz i w jakim naczyniu ją zaserwujesz. Podczas parzenia wydobywasz z kawy setki aromatów, słodkości, nuty smakowe czy kwasowość. To podczas tego etapu zaczyna się prawdziwa magia. Bariści mówią, że proces parzenia kawy to aromatyczne doświadczenie, które zmienia zapach powietrza i kolor wody. I gdy napar jest gotowy, pijesz łyk magicznego napoju i zaczynasz aromatyczną podróż.

Kawa L'OR Espresso przygotowana została z myślą o wszystkich smakoszach, oferując zarówno głębokie i wyraziste w smaku kawy, jak również te bardziej łagodne i delikatne Kawa L'OR Espresso przygotowana została z myślą o wszystkich smakoszach, oferując zarówno głębokie i wyraziste w smaku kawy, jak również te bardziej łagodne i delikatne L'OR Espresso

Świeżość zamknięta w kapsułce

Możesz również zdać się na fachowców, którzy w kapsułce zamkną świeżość i aromat świeżo zmielonych ziaren. Kawa nie wietrzeje, ponieważ kapsułka przebijana jest dopiero w momencie działania wysokiego ciśnienia w ekspresie. Za końcowy smak napoju są odpowiedzialne nie tylko wysokiej jakości ziarna, ale również proces mielenia, co jest niezwykle ważnym etapem na drodze do doskonałej, aromatycznej kawy. Co jeszcze kryją w sobie kapsułki? Kawa L'OR Espresso przygotowana została z myślą o wszystkich smakoszach, oferując zarówno głębokie i wyraziste w smaku kawy, jak również te bardziej łagodne i delikatne.

Copyright © Agora SA