Podróż w nieznane. Jak zorganizować podróż do mniej popularnych miejsc na końcu świata?

Mimo że początkowo może wydawać się to bardzo trudne, dzięki tym wskazówkom poradzisz sobie doskonale. Podpowiadamy, jak zorganizować podróż na własną rękę w odległe rejony świata.

Podróżowanie bez biura podróży ma wiele zalet. Sam decydujesz o tym, kiedy dokładnie odbędzie się wyprawa i jak długa będzie. Poza tym samodzielnie wybierasz hotel lub hostel, w którym się zatrzymasz. Nie jesteś także skazany na monotonne posiłki hotelowe - możesz poznawać lokalne przysmaki.

Dla wielu osób jednak przerażająca jest perspektywa organizacji wszystkich formalności dotyczących wyjazdu. Zwłaszcza gdy dotyczy to odległych rejonów świata. Nie jest to jednak takie trudne, jak początkowo się wydaje. Podpowiadamy, o co w szczególności warto zadbać, jeśli marzysz o wyprawie w dalekie i egzotyczne zakątki świata. Za przykład posłuży nam Papua-Nowa Gwinea - piękny i tajemniczy zakątek świata położony w Oceanii, który jest marzeniem wielu miłośników podróży.

Papua-Nowa GwineaPapua-Nowa Gwinea Fot. Shuttertock /Tetyana Dotsenko

Wymagane dokumenty

Jeśli wybrałeś już kierunek podróży, dowiedz się, jakie dokumenty będę ci potrzebne do przekroczenia granicy. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej kwestii znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czasami wystarczy dowód osobisty. Jednak w większości przypadków wymagany jest także paszport. Co istotne, musisz sprawdzić, jak długo jeszcze będzie ważny twój dokument. Powód? Wiele państw wymaga, by paszport był ważny jeszcze przez przynajmniej pół roku od daty wjazdu.

W niektórych przypadkach obowiązkowe jest także wyrobienie wizy. Często należy zrobić to przed wyjazdem. Jednak czasami istnieje możliwość uzyskania dokumentu na granicy. Tak jest na przykład w przypadku Papui-Nowej Gwinei. W tym kraju możesz uzyskać wizę turystyczną na 60 dni na lotniczych przejściach granicznych w Port Moresby i Rabaul.

Bezpieczeństwo i obyczaje

Warto zainteresować się także kwestią bezpieczeństwa. Zdarza się, że ostrzeżenia przed podróżą dotyczą całego kraju. Jednak czasami Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega tylko i wyłącznie przed pobytem w konkretnych rejonach.

Zainteresuj się także obyczajami panującymi w danym miejscu. Mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei uchodzą za konserwatywnych. Dlatego też nie należy tam ubierać się zbyt swobodnie oraz okazywać sobie uczuć publicznie. Poza tym warto pamiętać, że tamtejsza ludność niechętnie godzi się na to, by być fotografowaną.

Papua-Nowa GwineaPapua-Nowa Gwinea Fot. Shuttertock / Michal Knitl

Szczepienia

Nie możesz zapomnieć o szczepieniach. W wielu przypadkach to obowiązek. Książeczki są zazwyczaj sprawdzane na lotnisku, tuż po przylocie. Warto zaszczepić się na 4-6 tygodni przed wyjazdem, by uzyskać efekt ochronny. Jeśli wybierasz się do Papui-Nowej Gwinei zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, tyfusowi oraz profilaktyka antymalaryjna.

Pogoda

Dowiedz się więcej na temat klimatu kraju, do którego planujesz wyprawę. Dobrze wybrany termin zapewni najlepszą możliwą pogodę w czasie wyjazdu. W Papui-Nowej Gwinei najcieplej jest w listopadzie, grudniu i styczniu. Wówczas temperatura rośnie nawet do 29 stopni Celsjusza. Z kolei najzimniejsze miesiące w roku to czerwiec, lipiec i sierpień. Wówczas temperatura spada do 27 stopni Celsjusza.

Bilety lotnicze

Jeśli planujesz podróż w odległe rejony świata, najlepszą opcją jest samolot. Kiedy znajdziesz najlepsze oferty? Na początku roku wiele linii lotniczych uruchamia wyprzedaże. Atrakcyjne promocje czekają na nas także w czasie Black Friday (w tym roku święto promocji wypada 26 listopada). Jeśli jednak nie masz wprawy w kupowaniu biletów, wybierz się do biura specjalizującego się w ich sprzedaży.

Nocleg

Gdy masz już bilet lotniczy, czas zająć się noclegiem. Rezerwacji warto dokonywać na zaufanych stronach z ofertami. Dzięki temu uchronisz się przed oszustami. Zastanów się, na czym ci zależy. Może ma to być miejsce, które będzie doskonałą bazą wypadową, aby zwiedzać inne miejsca w kraju? A może zależy ci przede wszystkim na wypoczynku na rajskiej plaży i chcesz by hotel lub hostel znajdował się w miarę blisko?

Jeśli znalazłeś już interesujące cię miejsca, poczytaj opinie na ich temat. Wiadomo, że nigdy nie znajdziemy ośrodka, który ma tylko i wyłącznie pozytywne oceny. Nie warto jednak zatrzymywać się w miejscu, w którym te negatywne dominują.

Papua-Nowa GwineaPapua-Nowa Gwinea Fot. Shuttertock /Tyler Olson

Transfer z lotniska

Dla wielu osób największym minusem wyjazdów bez biura podróży jest brak transferu z lotniska do hotelu. To dlatego, że w nowych miejscach trudno nam zazwyczaj się odnaleźć. Możesz jednak zapobiec takiej nerwowej sytuacji jeszcze przed wyjazdem. Wiele osób poszukuje wskazówek na forach podróżniczych. Często są one bardzo pomocne. Jednak warto zwrócić uwagę na to, z jakiego roku pochodzą wpisy. Zdarza się, że te informacje są już nieaktualne. Dlatego też radzimy, by szukać wskazówek na stronie lotniska docelowego.

Ubezpieczenie

Pamiętaj także o ubezpieczeniu. Dzięki temu zachowasz spokojną głowę w czasie podróży. W razie nieprzewidzianych zdarzeń (np. wypadków czy chorób) możesz liczyć na zwrot kosztów leczenia lub transportu medycznego. Zalecamy wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej. Powinna ona pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Plan zwiedzania

Na koniec został najprzyjemniejszy etap przygotowań, czyli planowanie zwiedzania. Dzięki dobremu przygotowaniu wyprawa będzie znacznie ciekawsza. Warto zainteresować się nie tylko najciekawszymi atrakcjami i najpiękniejszymi miejscami, lecz także lokalnymi specjałami.

Przykładowo, jeśli wybierzesz się do Papui-Nowej Gwinei, warto spróbować tamtejszej kawy, która cieszy się światową sławą. W czym tkwi jej sekret? Większość kawy w tym kraju jest produkowana przez małe rodzinne farmy. Owoce są zbierane ręcznie, a także sprawdzane pod względem jednolitości. To zapewnia doskonały balans cukrów oraz innych związków. Tego samego dnia wybrane owce są rozłupywane i myte. Co istotne, tamtejsi plantatorzy nie używają pestycydów. Jako nawóz stosują liście kawowca i ścięte gałęzie.

Dlatego też kawa z Papui-Nowej Gwinei uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Musisz więc poczuć jej niesamowity aromat oraz poznać niezwykły smak.