Kawowy savoir-vivre. Garść faktów o kawie, które warto znać

Pijąc kawę, możemy popełnić gafę. To nie żart. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że obowiązuje pewna kawowa etykieta. Warto więc znać jej najważniejsze zasady, by uniknąć nieprzyjemnego faux-pas.

Zacznijmy od kilku najważniejszych informacji na temat kawy, które po prostu warto znać. Ziarno kawy to pestka owocu kawowca, który w warunkach hodowlanych ma zazwyczaj postać krzewu nie wyższego niż 2 metry. Kawowce są uprawiane w różnych rejonach świata - m.in. w Ameryce Środkowej, Afryce, na północy Ameryki Południowej, we wschodniej Azji oraz w Oceanii. Kawa, w zależności od miejsca pochodzenia, może mieć różny smak. Ma na to wpływ m.in. nasłonecznienie plantacji, rodzaj gleby, gatunek krzewu, a także sposób przetwarzania ziaren.

Co ciekawe, na świecie jest znanych ponad 500 rodzajów kawowców. W praktyce uprawiane są tylko trzy z nich. Są to coffea arabica (Arabika), coffea canephora (Robusta), oraz rzadziej spotykana coffea liberica (Liberika). Trzecia z wymienionych ma jeszcze swoją genetycznie zmienioną wersję zwaną coffea excelsa. Najczęściej spotykanym rodzajem ziaren kawy jest Arabika. Jest to także najstarsza kawa. Jej odkrycie datuje się na połowę XI wieku. Kawa zaparzona z takich ziaren jest aromatyczna i łagodna. Wyczuwalne mogą być nuty czekoladowe lub korzenne, a także lekka kwaskowatość. Drugi pod względem popularności rodzaj ziaren to Robusta. Odkryto go dopiero w XIX wieku. Kawa zaparzona z takich ziaren ma wyrazisty i dosyć gorzki smak.

Mimo że kultura picia kawy jest już obecnie powszechna na całym świecie, wiele zasad kawowej etykiety nie jest znana. Oto nasz mini poradnik z kawowym savoir-vivre dla niewtajemniczonych.

Kto proponuje kawę?

Zacznijmy od zasady, o której warto pamiętać, gdy jesteśmy gośćmi lub gdy ktoś nas odwiedza. Kawę powinien zaproponować gospodarz. Jeśli więc jesteśmy gośćmi, nie upominajmy się o napój, a czekajmy na propozycję. Dopiero gdy zostaniemy zapytani o to, czy życzymy sobie czegoś do picia, możemy poprosić o kawę.

Co z łyżeczką?

Co w czasie picia kawy należy zrobić z łyżeczką? Często jest to bardzo problematyczna kwestia. Oto kilka najważniejszych zasad, których warto się trzymać.

  • Nigdy nie należy pić kawy z łyżeczką w filiżance.
  • Poza tym nie wypada opierać łyżeczki o kant spodka lub filiżanki.
  • Nie powinniśmy także oblizywać łyżeczki lub próbować nią kawy.
  • Unikajmy schładzania napoju za jej pomocą - na przykład podnosząc do ust i dmuchając.

Pamiętajmy także o tym, że łyżeczkę do kawy należy położyć na talerzyku po prawej stronie. Co więcej, powinna ona stykać się powierzchnią z naczyniem.

W jakich filiżankach podajemy kawę?

Różne rodzaje kawy podawane są w różnych naczyniach. W przypadku espresso powinna być to mała filiżanka, najlepiej z grubiej porcelany. Z kolei latte oraz cappuccino podaje się zazwyczaj w filiżankach o objętości od 150 do 180 mililitrów, które również powinny być porcelanowe. Serwowanie kawy w szklanych naczyniach jest zdecydowanie mniej eleganckie.

Cappuccino we Włoszech

Zwyczaje związane z piciem kawy są różne na całym świecie. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się Włochy. Warto pamiętać, że w tym kraju cappuccino zamawiamy tylko do godziny 11. Taką kawę pije się tam z reguły do śniadania. A zmawianie jej o późniejszej porze jest dużym nietaktem. Co istotne, we Włoszech po 11 pije się głównie espresso.

***

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że obowiązuje pewna kawowa etykieta. Często nawet najwięksi kawosze nie zwracają uwagi na istotne szczegóły. Warto jednak nie lekceważyć tej kwestii. Dzięki znajomości podstawowych zasad możemy uniknąć towarzyskiej gafy.

Copyright © Agora SA