Kuchnia indyjska uchodzi za jedną z najciekawszych na świecie. O przyprawach, składnikach i kawie z malowniczych Indii

Indyjska kuchnia to bogactwo kolorów, aromatów i smaków. Mnogość składników i przypraw sprawiają, że w każdym regionie Indii nasze podniebienie może spodziewać się innych doznań. Połączenie gorącego curry, chłodnego jogurtu i egzotycznych przypraw mają zwolenników na całym świecie. Podobnie jak pochodząca z malowniczych Indii kawa.

Niezwykła różnorodność kuchni indyjskiej jest nierozerwalnie związana z pamięcią, rodzinną tradycją i tożsamością. Każdy, kto choć raz podróżował po Indiach wie, że w dwóch różnych regionach nie spotkamy tych samych potraw. Północne Indie zachwycają turystów przepysznymi chlebkami (takimi jak naan i roti), a także nabiałem, przyprawami garam masala i piecem tandoor. Z kolei na zachodzie króluje kuchnia wegetariańska, a bliskość wybrzeża oznacza więcej ryb. Ryż, owoce, nabiał, warzywa i przyprawy na bazie musztardy i kozieradki są podstawowymi składnikami menu wschodnich Indii. W południowej części kraju dominują ryż i soczewica, kwaśny tamaryndowiec, ostre curry i gulasze. Są jednak składniki, bez których nie byłoby indyjskiej kuchni. Oto kilka z nich.

Suszone czerwone chili

Suszone czerwone chilli to przyprawa, której smaku nie doceniamy w Polsce, natomiast w Indiach stanowi bazę wielu potraw. Ostrość papryczek może być różna. Im mniejsze papryczki, tym ostrzejsze. Nie bez znaczenia jest też kolor. Wbrew pozorom, to nie czerwień sygnalizuje najbardziej intensywny smak, a zieleń. Lokalni mieszkańcy tych mniej ostrych używają w całości, inne oczyszczają z gniazd, w których znajduje się najwięcej smaku. Znajdziemy je w większości przepisów: od dali po warzywne curry.

Laski cynamonu

Chociaż wielu osobom cynamon kojarzy się z przyprawą stosowaną głównie do deserów, w Indiach używa się go do przyprawiania pikantnych dań mięsnych i ryżowych. Rulony kory rozgrzewa się najpierw na gorącym oleju, żeby wydobyć z niego aromat. W sproszkowanej postaci występuje m.in. w popularnej mieszance garam masala. Istotne są też właściwości cynamonu: działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie.

Nasiona kozieradki

Nasiona kozieradki mają ziemisty, lekko gorzki smak, który szczególnie dobrze pasuje do bakłażana i ziemniaków. Liście i ziarna rośliny doskonale komponują się także z daniami mięsnymi. Ponadto nasiona kozieradki są bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej, a tym samym powstrzymuje przed objadaniem się. Kozieradka może pomóc zmniejszyć spożycie tłuszczu i kalorii w diecie. Utrzymuje uczucie sytości na dłużej i tłumi łaknienie.

Nasiona kminu rzymskiego

Kmin rzymski w Polsce często mylony jest z kminkiem. Ma jednak zupełnie inny smak. Przyprawa, która uprawiana jest w Indiach od tysięcy lat jest bardziej wyrazista i pełna. Po podprażeniu wydobywa się z nasion orzechowy, intensywny smak i zapach. Dodaje się go do wielu dań w kuchni indyjskiej.

Kardamon

Zielone ziarna kardamonu rozgrzewają organizm, działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, poprawiają trawienie. Nie tylko znajdziemy go w indyjskich potrawach, ale również w kawie i herbacie. Żucie owoców kardamonu jest w Indiach także skuteczną metodą odświeżającą oddech, stosuje się go także w gumach do żucia.

Kawa

Kawa była uprawiana w Indiach jeszcze zanim pojawiła się tam herbata. Najlepsze ziarna znajdziemy na uprawach zlokalizowanych w: Karnatace, Tamil Nadu i Kerali. Indusi nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku cynamonu, kardamonu, cukru i mleka. Taka mieszanka daje poczucie sytości i dodaje energii.

Copyright © Agora SA