Brakuje nam podróżowania jak kiedyś. Porady, jak dostarczyć sobie wielu wyjątkowych wspomnień

W ostatnim czasie podróżujemy mniej niż kiedyś. Brakuje nam dalekich, egzotycznych wyjazdów. Czy można dostarczyć sobie wspaniałych wrażeń, nie opuszczając miejsca, w którym mieszkamy? Okazuje się, że tak, jeśli odpowiednio zadbamy o nasz wolny czas.

Drobne przyjemności

Po urlopie często przez wiele lat wspominamy przyjemne chwile – smak dobrej kawy, powiew bryzy nad morzem, promienie słońca na nartach. Czy zawsze jest to kwestia tego, że były one lepsze niż we własnym domu? Niekoniecznie. Bywa, że atmosfera urlopu wpływa na to, jak odbieramy różne smaki i czynniki zewnętrzne.

Spróbuj również w domu dać sobie przestrzeń na to, żeby delektować się drobnymi rzeczami, na przykład wypijaną w spokoju kawą. Kup wysokiej jakości kawę arabikę, na przykład z Indii, Kolumbii  lub Papui-Nowej Gwinei. Przygotuj ulubioną wersję napoju – latte z puszystym, spienionym mlekiem czy mocne aromatyczne espresso. Nalej je do ładnych filiżanek, tych, które zwykle przeznaczasz na specjalne okazje.

Tęsknisz za urlopem, żeby móc w spokoju poczytać książkę? Zaplanuj czas dla siebie, by móc usiąść z ulubioną lekturą. Delektowanie się drobnymi przyjemnościami pozwala się oderwać od codzienności – tak, jak na urlopie. 

Popatrz na okolice z innej strony

Wyjeżdżając w nowe miejsca, dużo czasu poświęcamy na spacerowanie. Przemierzamy od jednej atrakcji do drugiej, czasem kręcimy się bez celu, żeby poczuć klimat odwiedzanego miasta. Takie spędzanie czasu nie jest zarezerwowane tylko na urlopy.

Wspaniale zrelaksować może też przechadzka po własnym mieście czy pobliskim lesie. Postaraj się potraktować go tak, jakby był to twój mini urlop. Zobacz wcześniej, co warto odwiedzić i zobaczyć. Jak się okazuje, nie znamy muzeów, parków czy, fajnych kawiarni, do których turyści specjalnie przyjeżdżają. Nie jest to zaskakujące, bo często nie mamy czasu na takie wycieczki.

Korzystając z tego, że wyjazdy za granicę są utrudnione, warto nadrobić "zaległości" i odwiedzić takie miejsca. Jeśli nie masz ochoty na planowanie, wybierz się po prostu na spacer inną drogą niż dotychczas i obserwuj to, co cię otacza. Kto wie, może niedaleko twojego domu jest wiele atrakcji, których jeszcze nie znasz?

Egzotyczne rytuały

W czasie podróży nie tylko zwiedzamy i wygrzewamy się na słońcu. Wyjazdy pozwalają także poznać obce kultury, nauczyć się nowych zwyczajów i spróbować nieznanych dotąd smaków. Często przywozimy z wyjazdów wiele nowych przyzwyczajeń i aktywności, na przykład zapisujemy się na jogę czy jemy na śniadanie słodkie croissanty.

Nie trzeba jednak lecieć na koniec świata, by doświadczyć trochę egzotyki we własnym domu. Wiele radości sprawi również zorganizowanie egzotycznego dnia w domu, na przykład indyjskiego. Zacznij od spokojnej praktyki jogi. Twoje mięśnie się rozluźnią i poczujesz błogi relaks. Do śniadania przygotuj kawę przygotowaną na bazie indyjskiej arabiki z dodatkiem aromatycznych przypraw – kardamonu, anyżu i goździków. Jeśli lubisz, zapal w domu pachnące kadzidła. Na obiad przygotuj natomiast cudownie aromatyczne danie – bogate w przyprawy i pełne smaku. Taki indyjski dzień z pewnością zapamiętasz na długo.

Tęsknota za słońcem i morzem

Jesienią i zimą uwielbiamy wyjeżdżać na południe, żeby trochę się wygrzać. Niestety w naszym kraju nie mamy co liczyć na wysokie temperatury. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zorganizować sobie odrobiny ciepła na miejscu.

Przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem pachnącej soli i porządnie się wygrzej. Potem weź zimny prysznic, który zahartuje twoją skórę, wzmocni odporność i poprawi twoją tolerancję na jesienną pogodę. Świetnie sprawdzą się też wizyta na saunie i jacuzzi, również zakończone lodowatą kąpielą.

Bałtyk zimąBałtyk zimą fot. Odeta Lukoseviciute/ shutterstock

Jeśli tęsknisz za morzem, rozważ wyjazd nad polskie wybrzeże. To jedyny moment w roku, kiedy jest tam naprawdę pusto i można się spokojnie zrelaksować. Nie obawiaj się złej pogody. Wszystko jest kwestią dobrego ubioru. Zabierz ze sobą bieliznę termiczną, ciepłą kurtkę oraz porządne buty i rozkoszuj się spacerami po plaży.