Kto pije najwięcej kawy na świecie? W tych krajach napój spożywany jest najczęściej

Mimo że kultura picia kawy jest powszechna na całym świecie, w niektórych krajach spożywa się jej szczególnie dużo. Jakie nacje są więc największymi kawoszami? Okazuje się, że w tym przypadku wcale nie wygrywają Włosi!

Z pewnością większości z nas Włochy kojarzą się z pyszną kawą. Tamtejsze kawiarenki oferują różne rodzaje tego napoju w bardzo atrakcyjnych cenach. Mogłoby się więc wydawać, że Włosi chętnie korzystają z takich warunków i piją spore ilości kawy. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Według danych ICO (International Coffee Organisation) nacja ta zajmuje dopiero trzynaste miejsce! Prym w rankingu największych kawoszy wiodą zdecydowanie kraje północne. Oto top pięć tego zestawienia.

1. Finlandia

Pierwsze miejsce należy do Finów. Z danych ICO wynika, że wypijają oni nawet 12 kg kawy rocznie. To przekłada się na 3-4 filiżanki dziennie. Dla porównania przeciętnemu Polakowi wystarczą 3 kg. Fińskie kawy są zazwyczaj jasno palone. Dzięki temu są wyjątkowe delikatne w smaku.

Helsinki, FinlandiaHelsinki, Finlandia shutterstock.com/Tina Zhou

Warto jednak pamiętać, że statystyki te są zaniżone. Powód? Uwzględniają one także dzieci, które kawy raczej nie spożywają.

2. Norwegia

Drugie miejsce zajmuje także kraj skandynawski. Okazuje się, że przeciętny Norweg pije 9.9 kg kawy rocznie. Napój jest zazwyczaj podawany do śniadania oraz po obiedzie. Co więcej, Norwegowie często zapraszają znajomych i rodzinę specjalnie na kawę. Napój jest zazwyczaj podawany ze słodkościami.

3. Islandia

Niewiele mniej kawy piją mieszkańcy Islandii. W tym przypadku jest to 9 kilogramów na osobę. Podobnie jak we Włoszech, bardzo wyraźna jest tu kultura picia kawy poza domem. W tamtejszych miastach znajdziemy wiele niezależnych kawiarni, które oferują pyszną kawę.

Reykjavik, IslandiaReykjavik, Islandia shutterstock.com/Kati Lenart

4. Dania

Z kolei czwarte miejsce w rankingu zajęli Duńczycy. W tym przypadku to 8.7 kg kawy na osobę. Napój ten w Danii jest podawany do każdego posiłku. Poza tym to ważny element spotkań towarzyskich i przyjęć.

5. Holandia

Pierwszą piątkę rankingu ICO zamyka Holandia. Przeciętny mieszkaniec tego kraju wypija 8.4 kg kawy rocznie. Napój ten jest podawany w czasie tak zwanego Czasu na kawę (Koffietijd) wraz ze słodyczami.

Holandia, HagaHolandia, Haga shutterstock.com//STRINGER Image

Picie kawy w krajach północnych

Dlaczego mieszkańcy krajów północnych piją najwięcej kawy? Zazwyczaj tłumaczy się to panującym w tych rejonach subarktycznym klimatem. Kofeina ma podtrzymać aktywność ludzkiego organizmu, co jest szczególnie istotne w czasie mrocznych pór zimowych.

Poza tym podawanie kawy jest jednym z przywilejów pracowniczych w Skandynawii. W większości zakładów pracy jest ona serwowana za darmo, wielu pracodawców instaluje duże automaty do parzenia z szerokim wyborem kaw wysokiej jakości. Co więcej, w Finlandii, która jest liderem rankingu ICO, przerwy na kawę w pracy to wymóg większości związków zawodowych.