Dlaczego kawa usypia? Kawa z mlekiem to błąd? Czy kawa odwadnia? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania

Kawe uwielbiają wszyscy. Aromatyczne ziarna i pobudzające właściwości sprawiają, że chętnie sięgamy po nią nawet kilka razy dziennie. Jednak czy to zdrowe? Istnieje wiele teorii, które sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, czy picie kawy nam służy. Odpowiadamy na najczęstsze pytania i obalamy mity.

Uwielbiamy aromat i pobudzające właściwości kawy, ale przede wszystkim intensywny smak ziaren z różnych zakątków globu, który przenosi nas w podróż dookoła świata. Czasem jednak słyszmy różne teorie, które budzą w nas wątpliwości, czy codzienne picie kawy to dobry pomysł. Dlaczego kawa usypia? Czy kawa z mlekiem to błąd? Wreszcie: czy kawa odwadnia? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Dlaczego kawa usypia? 

Chociaż kawa i senność powinny się wykluczać, niektórzy, zamiast odczuwać zastrzyk energii po wypiciu filiżanki swojego ulubionego napoju, czują, jak zamykają im się oczy. Do zrozumienia tego, dlaczego tak się dzieje, kluczowe jest wyjaśnienie, w jaki sposób kawa działa pobudzająco. Wielu z was odpowiedziałoby, że przecież to zasługa kofeiny. I te osoby miałyby rację. Kofeina łączy się z odpowiedzialnymi za cykl snu i czuwania receptorami adeozyny. Jej poziom w ciągu dnia wzrasta, a pod wieczór jest tak wysoki, że czujemy zmęczenie i senność. Po wypiciu kubka kawy możemy spodziewać się tego, że kofeina zablokuje wywołujące senność receptory adenozyny. Wówczas poprawi nam się samopoczucie i koncentracja. 

Nasze organizmy mają jednak różną wrażliwość na kofeinę. Ci, którzy piją kawę często, wykształcili tolerancję na tę substancję i nie działa ona na nich pobudzająco. Niektórzy mogą zareagować sennością na zawarty w kawie cukier. Organizm zużywa go bardzo szybko i dlatego chce nam się spać i boli nas głowa.  

Jeśli potrzebujemy więc napoju, który zadziała pobudzająco, warto sięgać po kawę z jak największym stężeniem kofeiny. Robusta ma jej często nawet 50 proc. Więcej niż Arabica. Jeśli jednak doceniamy walory smakowe, Arabica będzie zdecydowanie szlachetniejsza.  

Znaczenie ma też sposób parzenia kawy. Drobno zmielone ziarna z ekspresu przelewowego będą miały więcej kofeiny niż espresso. A najwięcej ma jej kawa po turecku. 

Kawa z mlekiem to błąd? 

Niektórzy nie wyobrażają sobie kawy z mlekiem, inni bez mleka. Aromatyczny napój z dodatkiem mleka, kardamonu i cukru, jaki znajdziemy w Indiach z czarnym i intensywnym włoskim espresso ma niewiele wspólnego. Ale jeśli odłożymy upodobania smakowe na bok – czy kawa z mlekiem to błąd? Otóż przede wszystkim zależy od tego, co chcemy osiągnąć, pijąc napój. Jeśli wypijemy kawę czarną, kofeina wchłonie się szybciej przez nasz układ pokarmowy i zadziała pobudzająco. Nasz organizm łatwiej ją strawi, ale kwas może drażnić żołądek. Kawa z mlekiem jest delikatniejsza, słodsza i ma więcej kalorii. Można traktować ją jako deser, ale trzeba pamiętać o tym, że mleko hamuje wchłanianie kofeiny. Nie pobudzi nas więc tak intensywnie jak kawa czarna.  

Czy kawa odwadnia?  

Jednym z argumentów przeciwko kawie jest to, że odwadnia. To mit. Po pierwsze to nie kawa, lecz kofeina ma właściwości diuretyczne, czyli wzmaga wydalanie moczu. Po drugie wszystko zależy od tego, jakie ilości kofeiny spożyjemy i jak działa ona na nasz organizm. Ci, którzy mają większą tolerancję na kofeinę, nie muszą się obawiać, że zadziała ona odwadniająco. A oczywiście większa tolerancja występuje m.in. u kawoszy, których organizm uodpornił się na działanie tej substancji.  

Ponadto badania wykazały, że kawa może mieć właściwości nawadniające. Ich autorem jest prof. Ron Maughan. Wraz z grupą ekspertów udowodnił, że zawarte w kawie składniki jak sód, potas, wapń i magnez wpływają na to, że jest ona w stanie bardziej nas nawodnić. Warto kierować się więc zasadą, że pita z umiarem jeszcze nikomu nie zaszkodziła.  

Copyright © Agora SA