Najdroższe kawy na świecie - zobacz, dlaczego za niektóre odmiany płaci się nawet 4000 zł/kg

Wiele z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka ciepłej, aromatycznej kawy. Prawdziwi wielbiciele tego trunku nie ograniczają się jednak do popularnej "czarnej", czy szybkiego espresso, a sięgają po nieco bardziej wyrafinowane gatunki, których ceny osiągają naprawdę niebotycznych kwot. Oto najdroższe rodzaje kawy na świecie.

O cenie kawy decyduje kilka czynników - pochodzenie, sposób jej uprawy, pozyskiwania i produkcji, a także - smak i aromat. Za najdroższą kawę na świecie przez lata uchodziła słynna już Kopi Luwak - kawa pozyskiwana z odchodów cywety azjatyckiej - zwierzęta z rodziny łaszowatych. I chociaż rzeczywiście jest jedną z najdroższych kaw świata, nie jest jednak najdroższą - za to zdecydowanie jedną z bardziej kontrowersyjnych. Sposób jej pozyskiwania wzbudza obecnie bowiem wiele wątpliwości.

Kopi Luwak

Kilogram ziaren kawy Kopi Luwak kosztuje od 200 do 400 dolarów. Jej cena wynika przede wszystkim z niskiej podaży i wysokich walorów smakowych. Przez koneserów, kawa Kopi Luwak uważana jest bowiem za jedną z najsmaczniejszych.

Kawa pozyskiwana jest z odchodów cywet azjatyckich - zwierząt zamieszkujących Indonezję, będącą ojczyzną kawy Kopi Luwak. Żywią się one między innymi właśnie owocami kawowca, którego nieprzetrawione nasiona następnie wydalają. Kawa, przechodząc przez przewód pokarmowy zwierzęcia, traci gorzki smak i zyskuje nowy, niepowtarzalny aromat, co czyni ją właśnie tak pożądaną wśród koneserów tego napoju.

Miejscowa ludność zbiera więc ziarna z odchodów cywet, które następnie są dokładnie oczyszczane, suszone i palone w określonej temperaturze. Ze względu jednak na popyt i wysoką cenę kawy na zagranicznych rynkach, a także trudną dostępność i ciężki proces jej pozyskiwania, mieszkańcy terenów zamieszkiwanych przez cywety decydują się na wyłapywanie wolnożyjących zwierząt i zakładanie ferm, chcąc w ten sposób zmaksymalizować produkcję pożądanego trunku. Z tego powodu produkcja tego gatunku kawy wielokrotnie poddawana była krytyce.

Black Ivory Coffee

Najdroższą kawą na świecie jest z kolei nieco mniej znana Black Ivory Coffee, produkowana zresztą w podobny sposób do wspomnianej wyżej Kopi Luwak. Pozyskuje się ją bowiem z odchodów słoni azjatyckich, zamieszkujących Tajlandię. Podczas procesu trawienia, który w przypadku słoni trwa około 15-70 godzin, enzymy trawienne rozkładają białko zawarte w ziarnach kawowca, a także mieszają je z inną treścią pokarmową, co odpowiada właśnie za wyjątkowy smak tego napoju.

Produkcji tego rodzaju kawy nie towarzyszą jednak podobne kontrowersje, jak w przypadku kawy Kopi Luwak. Producenci zapewniają bowiem o współpracy z Azjatycką Fundacją Słoni, która ma czuwać nad procesem pozyskiwania nasion kawowca. Nie stwierdzono też, by spożywanie kawy miało jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie słoni, a kilka procent z dochodu pozyskiwanego ze sprzedaży Black Ivory Coffe trafia właśnie do fundacji, czuwającej nad zdrowiem tych zwierząt.

W 2021 roku udało się wyprodukować zaledwie 215 kilogramów tego gatunku kawy. I to właśnie niezwykle mała podaż i specyficzny smak, czynią ją tak cenną. Na ten moment, za kilogram Black Ivory Coffe trzeba zapłacić około 1100 dolarów, czyli ponad 4 tys. złotych.

Inne najdroższe kawy na świecie

Do najdroższych kaw na świecie należą też gatunki pozyskiwane z upraw w trudnodostępnych rejonach na świecie. To m.in. kolumbijska kawa Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru, która uprawiana jest na wysokości ok. 2500 m n.p.m., w prowincji Antioquia, a dokładny proces jej produkcji do dziś owiany jest tajemnicą.

Tytułem jednych z najdroższych kaw na świecie mogą pochwalić się też: Jamaica Blue Mountain - kawa uprawiana na Jamajce na wysokości ok. 1000-1500 m.n.p.m, za którą zapłacimy około 250 złotych za 250 g oraz uprawiana w Panamie, Esmeralda Special. 100 g tej kawy kosztuje około 200 zł.

Copyright © Agora SA