Poradnik kawosza podróżnika, czyli najsłynniejsze kawiarnie na świecie, które warto odwiedzić

Nic tak nie umila podróży jak filiżanka kawy w lokalnej kawiarni. To właśnie tam zderza się świat, spotykających się ze znajomymi miejscowych czy pracujących freelancerów, ze światem turystów. Chociaż każde tego typu miejsce ma swój niepowtarzalny urok i klimat, są takie lokale z kawą, które po prostu trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Poniżej przedstawiamy sześć najsłynniejszych kawiarni na całym świecie.

1. Caffe Florian w Wenecji

Caffe Florian cieszy się sławą jako najstarsza kawiarnia we Włoszech, a niektórzy zaliczają ją nawet do grona najstarszych na świecie. Od 1720 roku umila swoim klientom dyskusje, serwując aromatyczny napój i niezapomniane doznania estetyczne. Wnętrze kawiarni zdobione jest dziełami sztuki. Masywne obrazy w złotym anturażu to nie koniec artystycznych wrażeń: gościom przygrywa orkiestra na żywo. Bywalcami Caffe Florian byli m.in. Johann Wolfgang von Goethe, Lord Byron, Charles Dickens, Ernest Hemingway i Giuseppe Verdi.

shutterstock

2. Grand Cafe Gambrinus w Neapolu

Druga włoska kawiarnia, choć trochę młodsza, również była odwiedzana przez Ernesta Hembingwaya. Grand Cafe Gambrinus w Neapolu otwarto w 1860 roku i od tamtej pory wciąż snuje swoją historię. Nie bez powodu nazywana jest "świątynią intelektualistów". To tutaj spotykali się wielcy politycy i myśliciele. Artyści Belle Epoque pozostawili w niej aurę swojej świetności. Cafe Gambrinus w Neapolu to coś więcej niż kawiarnia. Utrzymane w duchu epoki malowidła i freski, które zdobią wnętrze, sprawiają, że można poczuć się jak w galerii sztuki.

3. Kawiarnia Dom Miejski, Praga

Jak wiele zabytkowych kawiarni, w czasach swojej świetności ta w Miejskim Domu Reprezentacyjnym była miejscem spotkań artystów i intelektualistów. Jej wnętrze jest dziełem wielu znakomitych rzeźbiarzy i malarzy, na czele z Alfonsem Muchą. Dziś oblegana jest przez turystów. Ale pomimo braku poetów w budynku, smak kawy to czysta poezja. Poza tym znajduje się w najpiękniejszym i najbardziej znanym budynku secesyjnym w Pradze.

4. Café A Brasileira w Lizbonie

Café A Brasileira słynie z dwóch rodzajów napojów. Przede wszystkim, odkąd otworzyła swoje drzwi w 1905 roku, można napić się tam najlepszej brazylijskiej kawy. Po drugie podawana jest tam także mocna, gładka kawa uma bica. To portugalska odpowiedź na espresso. Odwiedzali ją poeci i malarze, których dzieła były tam również sprzedawane. Obecnie można spodziewać się w jej wnętrzach nie tylko turystów, ale także miejscowych - wśród nich nadal cieszy się renomą.

4Lisbon,,Portugal,-,12,28,2018:,Peope,And,Art,Nouveau4Lisbon,,Portugal,-,12,28,2018:,Peope,And,Art,Nouveau shutterstock

5. Cafe Central w Wiedniu

Powstała w 1876 roku. Przychodził tu Trocki, przychodził tu Freud, przychodził tu Hitler, a także wiele innych osobowości, które zapisały się na kartach historii XX-wieku. To kawiarnia, która pomimo upływu czasu, zachowała swoją jakość i wciąż jest chętnie odwiedzana przez Austriaków oraz turystów. Można tu zjeść znakomite ciasta, ale przede wszystkim wypić aromatyczną kawę.

4Vienna,,Austria,-,May,31,,2019.,Interior,Of,The,Caf4Vienna,,Austria,-,May,31,,2019.,Interior,Of,The,Caf shutterstock

6. New York Cafe w Budapeszcie

Kryształy, marmury, przepych i luksus. New York Café w Budapeszcie to nietuzinkowa kawiarnia, do której przyjeżdżają wielbiciele kawy z całego świata. Wnętrze w stylu barokowym przypomina salę balową i uznane jest za najpiękniejsze wśród kawiarni na całym świecie. Dziś można tu nie tylko wypić kawę i zjeść ciasto, ale także napić się alkoholu lub zjeść posiłek.

5Budapest,,Hungary,-,December,09:,New,York,Cafe,One,Of5Budapest,,Hungary,-,December,09:,New,York,Cafe,One,Of shutterstock