Uprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajach. Oto te najciekawsze regiony

Kawa to jeden z najbardziej lubianych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej codziennego funkcjonowania. Nie dziwi więc fakt, że jest to także jeden z najpopularniejszych produktów eksportowych do niemal każdego kraju.

Uprawianie rośliny kawowca wymaga odpowiednich warunków. Dlatego też nie każdy może otworzyć taką plantację. Znajdują się one w tak zwanym Pasie Kawowym - pomiędzy 23. a 25. stopniem szerokości geograficznej. Obejmują więc tereny Azji Południowej, Afryki Środkowej, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Nową Gwineę. W sumie to ponad 50 państw! Oto najciekawsze regiony uprawy kawy, której wyróżniają się na tle pozostałych.

Brazylia

Zaczynamy od największego producenta ziaren kawy na świecie. Mowa oczywiście o Brazylii, która często nazywana jest "krajem kawy". Jej zbiory stanowią 1/3 całych światowych plonów. Klimat oraz temperatura tego państwa są wręcz idealne do hodowania tej rośliny. Dlatego też od 150 lat Brazylia pozostaje światowym liderem produkcji ziaren kawy.

Pierwsze drzewko kawowe w tym kraju zostało posadzone w 1727 roku. Dzisiaj mówi się, że zostało zdobyte podstępem. W tamtym okresie Brazylia była kolonią Portugalczyków, pragnących zdobyć kawę od sąsiadów z Gujany Francuskiej. Jednak ci nie zamierzali się nią dzielić. Aby sytuacja uległa zmianie, został tam wysłany Francisco de Melo Palheta, który podobno zdobył serce żony gubernatora Gujany Francuskiej. Kobieta na pożegnanie miała wręczyć mu bukiet kwiatów z ukrytymi nasionami kawowca.

Obecnie w Brazyii uprawia się głównie arabikę. Za najlepszą uznawana jest Bourbon Santos, którą wyróżnia wyraźny owocowy i kwaskowy smak. Największymi regionami Brazylii produkującymi kawę są Minas Gerais, Sao Paulo, Parana.

Uprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajachUprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajach shutterstock.com/Andre Nery

Wietnam

Z kolei drugim producentem kawy na świecie jest Wietnam. Stała się ona tu popularna w połowie XIX wieku za sprawą francuskich kolonizatorów. Dzięki nim na stałe wpisała się w krajobraz tego kraju. Często możemy spotkać się z opinią, że dla Wietnamczyków kawa to coś znacznie więcej niż poranny zastrzyk energii. To także nieodłączny element ich społeczeństwa i kultury. Co istotne, jest to także główny towar eksportowy tego kraju, a jej uprawa przynosi największe zyski drobnym producentom. 

Plantacje zlokalizowane są tam najczęściej w górskich rejonach kraju. Uprawy odbywają się zazwyczaj w niewielkich gospodarstwach rolnych, w których dojrzałe owoce zbierane są ręcznie w okresie od września do marca. Większość kawy, która uprawiana jest w Wietnamie, to Robusta. Charakteryzuje ją mocny, wyrazisty smak oraz wysoka zawartość kofeiny. W ostatnich latach cieszy się ona coraz większą popularnością. 

Uprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajachUprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajach shutterstock.com//Jair Ferreira Belafacce

Kolumbia

Kawa jest także wizytówką Kolumbii. Kraj ten jest trzecim jej producentem na świecie. Na jego terenie znajduje się aż 2700 milionów kawowców, które kwitną przez cały rok. Dobrej kawy w Kolumbii możemy napić się praktycznie na każdym kroku. Klimat panujący w tym kraju pozwala na uzyskanie ziaren, które w wynik ekstrakcji zapewniają napój o niepowtarzalnym aromacie oraz bogatym smaku.

Obecnie nie wiadomo, kiedy dokładnie kawa pojawiła się po raz pierwszy w Kolumbii. Pierwsze informacje dotyczące upraw pojawiają się w książce „Ilustracje z Orinoco" (1730 r.) autorstwa jezuickiego księdza Jose Gumilli. Duchowny opisał w niej małą plantację kawy, która znajdowała się przy misji Św. Teresy z Tabaje. W tamtych latach były to uprawy głównie na własny użytek. Z kolei pierwszy zagraniczny transport opuścił Kolumbię dopiero w 1835 roku i popłynął do USA. 

Uprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajachUprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajach shutterstock.com/utor: Guillermo Ossa

Papua-Nowa Gwinea

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Papui-Nowej Gwinei. Kawa pojawiła się tam pod koniec XIX wieku, a jej historia łączy się z kolonialną przeszłością kraju. A pierwsze oficjalne wzmianki na temat plantacji pochodzą z raportu brytyjskiego gubernatora z roku 1890.

Obecnie tamtejsza kawa uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Z czego to wynika? Większość kawy w Papui-Nowej Gwinei jest produkowana przez małe rodzinne farmy. Owoce są zbierane ręcznie oraz sprawdzane pod względem jednolitości. To zapewnia doskonały balans cukrów oraz innych związków.

Warto wspomnieć, że kawa to główny towar eksportowy tego kraju, a jej uprawa i obróbka angażuje niemal połowę populacji tego kraju. Rocznie Papua eksportuje około 1 mln worków kawy, a to przynosi jej gospodarce około 340 mln kin papuańskich (około 380 mln złotych).

Indie

Indie powszechnie kojarzone są z doskonałymi herbatami. Często jednak zapomina się, że kraj ten może pochwalić się także produkcją kawy. Co ciekawe, kawa w Indiach była uprawiana jeszcze zanim pojawiła się tam herbata.

W Indiach wszystkie plantacje kawy znajdują się na obszarach zacienionych, bardzo często w połączeniu z uprawami przypraw. I to właśnie tym specyficznym warunkom indyjska kawa zawdzięcza swój wyjątkowy smak i aromat. Tamtejsze arabiki słyną z niespotykanych nigdzie indziej właściwości. A smak czarnego napoju charakteryzuje się delikatnością i brakiem kwasowości.

Takiej kawy możesz skosztować siegając po L’OR Espresso India. Dzięki filiżance espresso, którą szybko przygotujesz w domu, poczujesz klimat orientalnych bazarów i dalekich podróży. Z jednej strony kawa zaskakuje subtelnością, z drugiej pobudzającą intensywnością. Będzie więc miłym elementem każdego poranka.

Uprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajachUprawa kawy na świecie odbywa się w ponad 50 krajach shutterstock.com/bonga1965

Copyright © Agora SA