Świat w filiżance kawy. Zapraszamy w podróż szlakiem najciekawszych zwyczajów

Czasem picie kawy to rytuał, a czasem szybki łyk pubudzającego napoju przed wyjściem do pracy. Często wystarczy dodać jeden składnik czy przyrządzić ją inaczej niż zwykle, żeby rozkoszować się niezwykłym smakiem i aromatem. Zabieramy was w podróż po inspiracje do kilku krajów. Nie zdziwcie się, gdy przeczytacie, że do czarnego napoju trzeba dodać żółtko jajka.

Zacznij dzień jak Francuz

Gdy chcemy zacząć dzień jak Francuzi, skuśmy się na łagodną kawę z mlekiem, czyli café au lait. Zrezygnujmy z filiżanki, a podajmy ją w specjalnej miseczce, dzięki temu będziemy mogli maczać w niej croissanta lub bagietkę. Dopiero w godzinach popołudniowych mieszkańcy znad Sekwany piją espresso. Ma ona postawić ich na nogi i pozwolić dotrwać do końca dnia.

Często Francuzi raczą się café liégeois, czyli deserem kawowym z lodami waniliowymi, śmietanką i syropem kawowym. Gdy zaś dodamy do kawy koniak, wówczas otrzymamy kawę po francusku. Z dodatkiem rumu bitej śmietany oraz startej czekolady możemy stworzyć caffe fouette.

Kawa po marokańskuKawa po marokańsku Zadorozhnyi Viktor / shutterstock

Kawa z tygielka

Kawa po marokańsku pachnie nie tylko kardamonem, cynamonem czy miętą, ale jest prawdziwym rytuałem. Trzeba ją przyrządzić w metalowym dzbanuszku, zwanym delah lub tygielkiem oczywiście ze wspomnianymi już orientalnymi przyprawami, a potem rozpoczyna się spektakl. W prawej ręce gospodarz trzyma filiżanki dla gości, a w lewej tygielek z kawą. Najpierw należy niewielką ilość kawy wlać dla siebie, posmakować i sprawdzić, czy napój ma idealny smak i dopiero wtedy można serwować biesiadnikom. Na koniec dopiero można wlać go do swojego naczynia. Kolejność wręczania naczynia z kawą również ma znaczenie. Najpierw otrzymują ją osoby najstarsze. Zamiast mleka zaś, aby podkreślić smak kawy, można wlać kilka kropel wody różanej lub wody z olejkiem z kwiatu pomarańczy. Zwykle na stole stoją naczynia z tymi marokańskimi dodatkami.

Kawa po tureckuKawa po turecku VictoriaArt / shutterstock

Kawa po turecku

Czarna jak piekło, mocna jak śmierć i słodka jak miłość – taka według starego przysłowia musi być kawa po turecku i na pewno nie ma nic wspólnego z tą, która pod taką nazwą gościła na naszych stołach. W Turcji kawę parzy się w niewielkim, miedzianym tygielku o wąskiej szyjce. Wlewa się do niego zimną wodę, drobno zmieloną kawę oraz cukier, po czym wszystko podgrzewa się na małym ogniu aż do chwili pojawienia się piany na powierzchni. Gdy wybierzemy się nad Bosfor, przy zamawianiu kawy od razu poprośmy o odpowiednią ilość cukru (az sekerli – z niewielką ilością cukru, orta – słodką, sekerli – bardzo słodką). Możemy również poprosić o wersję bez cukru: sade. Mleko? Zapomnijmy. Czarną kawę serwuje się w małych, zdobionych w orientalne wzory, filiżankach wraz ze szklanką wody.

Cafe del olla to dosłownie kawa z garnkaCafe del olla to dosłownie kawa z garnka Arturo Verea / shutterstock

W Meksyku serwują kawę z garnka

Czekolada, goździki i cynamon – takie składniki tworzą meksykański rarytas, który kobiety, Las Soldaderas, przygotowywały bojownikom w czasie rewolucji meksykańskiej, aby dodać mężczyznom energii do walki. Cafe del olla to dosłownie kawa z garnka. Grubo zmielone ziarna powoli gotuje się na wolnym ogniu w specjalnym glinianym naczyniu o grubym dnie. Gotowy napój podaje się w kubku z kawałkiem kory cynamonu.

Kawa po wietnamskuKawa po wietnamsku Efired / shutterstock

Po wietnamsku z jajkiem

Tradycja podawania kawy w ten sposób jest krótka. Zrodziła się w połowie XX wieku i szybko znalazła admiratorów, bo cà phê trung to dwa w jednym, napój z posiłkiem, a raczej z koglem moglem. Gęsto ubita jajeczna pianka umieszczana jest na wierzchu kawy. Można dodać także skonsendensowane mleko i całość posypać kruszonymi orzechami.

***

Najlepiej oczywiście móc w podróży poznawać kolejne smaki i uczestniczyć w różnych rytuałach. Można jednak także świat zaprosić do swojej kuchni, sięgnąć po kapsułkę kawy L’OR Espresso i mieć apetyt na więcej. To kawa, która pobudza intensywnością, a jednocześnie zaskakuje swoją subtelnością. Dzięki niej poczujesz klimat dalekich podróży w swoim domu.